Produce Price Match for Week of 8/14-8/20

Produce Price Match starting 8/14/2013

El Super Market (used zip code 85705)
 
Special 08/14-08/20
 
`Melon Chino (Cantaloupe) 4lbs. for $0.99
`Limes 3lbs.for $0.99
`Tomatillos 3lbs. for $0.99
`Mexican Squash 2lbs. for $0.99
`White Onions 4lbs for $0.99
`Regular Tomatoes 2lbs for $0.99
`Anaheim Peppers 2lbs. for $0.99
`Green Seedless Grapes $0.89 lb.
`Gala Apples $0.79
 
 
WEDNESDAY ONLY SPECIAL
 
`Bananas 3lbs. for $0.99
`Pasilla Peppers 2lbs. for $0.99
`Pineapple 2lbs. for $0.99
`Red Apples 2lbs. for $0.99
`Bosc Pears 2lbs. for $0.99
`Peaches or Nectarines 2 lbs. for $0.99
`Hass Avocados 4 for $0.99
~Bulk Rice 3lbs for $0.99
 
 
Food City (used zip code 85705)
 
Special 8/14-8/20
 
`Green Chiles 2lbs.for $1
`Mangos 3 for $0.99
`Red Onion 2lbs. for $1
Pink Grapefruit 3 for $0.99
 
 
 
 
 
WEDNESDAY ONLY SPECIAL 8/14
 
`Roma Tomatoes 3lbs. for $0.99
`Jalapeno Peppers 3lbs. for $0.99
`Plums 3lbs. for $0.99
Russet Potatoes 3lbs for $0.99

 

 
 
 
Fry\’s
 
Special 08/14-8/20
Sale prices with Fry\’s card
 
`Honeydew or Mini Seedless Watermelon 2 for $5
`Strawberries or Blueberries (16 oz. or 6oz.) 2 for $5
`Raspberries 6oz. $0.99
`Broccoli $0.99
`Iceberg, Romaine, Red or Green Leaf Lettuce $0.99
`Celery $0.99
 
 
 
Albertson\’s
 
 
Sale good through 08/014-08/20
 
`Red Seedless Grapes $0.75 lb.
Fresh Eggplant $1 ea. 
`Bartlett Pears $1 lb.
`English Cucumbers $1 ea.
`Zucchini Squash $1 lb.
`Sweet Yellow Onions $1 lb.
 `Fresh Express (Green Crisp, Romaine, or Spinach) Salad $1 ea.
 
Basha\’s
 
 
Sale good through 08/014-08/20
Thank you card Price
 
`Sweet Red/Gold Bell Peppers 10 for $10*

\’Sweet Mini Peppers 16 oz package 2 FOR $4

`Red, Black or Green Seedless Grapes 88¢ lb

`Mild Yellow Onion 49¢ lb

Dole Premium Classic Salads or Cole Slaw

Greener Selection or Garden 12 oz, Classic Romaine 9 oz, Shredded Lettuce 8 oz or Cole Slaw 14 oz

10 FOR $10
Large Green Bell Peppers 2 FOR $1
 
*10 for $10 price-you are not required to buy all 10 items. $1 ea.

 
 
 
 
 **Different ads have been compared and this is the list for the week. Not all Wal-Mart\’s carry all the items.
 
**For items that say 4 lbs. for $1 you will have to break down for some cashiers the unit price, ex. $0.25lb.

Published by Desert Mami Admin

A proud, stay at home mom of four kids who enjoys writing, crafting and social media. I started looking for free local events, searched for community resources and enjoy sharing the information with others.

Leave a comment